Our Partner and Host of the next MediaArtHistories Conf
RIXC published an updated program of the Renew conference.

More recent updates will be available on the
official MAH website: http://mediaarthistory.org 
shortly, too).

RENEW is the 5th edition of the International
Conference on the Histories of Media Art, Science
and Technology. RENEW will take place in Riga,
October 8-11, 2013, hosted by RIXC Centre for New
Media Culture in Riga in partnership with the Art
Academy of Latvia, Stockholm School of Economics
in Riga, Liepaja University’s Art Research Lab at
and Danube University’s Center for Image Science.

RENEW will host three days of keynotes, panels
and poster sessions on the histories of networked
digital, electronic and technological media arts.

The RENEW conference will be complemented by a
variety of affiliated events, including the
ART+COMMUNICATION festival, with SAVE AS – a
thematically related media art exhibition,
receptions, live performances and concerts.

Registration for RENEW conference is currently
open: http://renew.rixc.lv/registration.php

KEYNOTES:

Tuesday, October 8 at 18.00, Stockholm School of
Economics in Riga, Strelnieku street 4a

Prof. Errki HUHTAMO / University of California, Los Angeles
“…HEY YOU, GET OFF OF MY CLOUD” MEDIA ARCHAEOLOGY AS TOPOS STUDY
There are many ways of doing media
archaeology. This lecture will offer a closer
look at one of them: topos study. Topoi are
formulas and “frozen” expressions that are
recycled within cultural processes. They appear,
disappear and appear again across centuries, and
are used to give expression for different ideas
in different contexts. The lecture will explain
how topos study can increase our understanding of
both contemporary media culture and its history.
Several examples will be analyzed. Michelangelo
will meet the Rolling Stones will meet iCloud.

Prof. Lev MANOVICH / The City University of New York
LOOKING AT ONE MILLION IMAGES: HOW VISUALIZATION
OF BIG CULTURAL DATA HELPS US TO QUESTION OUR
CULTURAL CATEGORIES.
The explosive growth of cultural content
on the web including social media since 2004 and
the digitization efforts by museums, libraries,
and other institutions make possible a new
paradigm for the study of both contemporary and
historical media. Rather than only focusing on
isolated artifacts, we can use computational data
analysis and visualization techniques to study
the patterns in massive cultural data sets.

CONFERENCE CO-CHAIRS:
Rasa SMITE and Raitis SMITS

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

PRELIMINARY CONFERENCE PROGRAMME:

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
=
TUESDAY, OCTOBER 8 – OPENING DAY
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Venue: Stockholm School of Economics, Strelnieku str. 4A

18.00-19.30
Keynote lecture by Erkki HUHTAMO. “…HEY YOU,
GET OFF OF MY CLOUD” MEDIA ARCHAEOLOGY AS TOPOS
STUDY

19.30-21.30
Reception

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

WEDNESDAY, OCTOBER 9 – DAY 1
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Venue: Stockholm School of Economics, Strelnieku str. 4a, Riga

9.30-11.00
* NETWORKED ART (Plenary session)
Chair: Douglas KAHN
Speakers: Roddy HUNTER. Curating the Network-as-Artwork after
Globalisation
David THOMAS. The Crystal Stereoscope: The
Architectural Reconstruction of Vision
Rachel O’DWYER. Spectres of the common: a historical overview of radio
space
Mikhel PROULX. Ambiguous Images in Disambiguous Networks

11.15-13.00
* NETWORKED ART (Panel A)
Chair: Dieter DANIELS
Speakers: Nanette HOOGSLAG. The material image
Darko FRITZ. Agents of social and political
change in the early digital arts from the
Netherlands
Katja KWASTEK, Kevin HAMILTON. Slow Media Art
Ksenia FEDOROVA. Transmediality, Transduction and
Aesthetics of the Technological Sublime
Brogan BUNT. Walking as Mediation: Experiments in Non-Technological
Media Art

11.15-13.00 (parallel session)
* MEDIA ARCHEOLOGY (Panel A)
Chair: Erkki HUHTAMO
Speakers: Michael CENTURY. Videotex – another panacea that failed
Chris HALES. Cinelabyrinth and the Later Work of Radúz âinãera
Rudi KNOOPS. Cylindrical anamorphosis:
thaumaturgical origins and contemporary workings
Patrick ELLIS. A Bird’s-eye View of “Urban
Renewal”: Media Archeology of the Panstereorama
Artemis WILLIS. Unfreezing Movement: Whaler out
of New Bedford, the Purrington-Russell Panorama
and the Media-Archaeological Imagination

13.45-15.15
* NETWORKED ART (Panel B)
Chair: Tatiana BAZZICHELLI
Speakers: Ernest EDMONDS. Network Art at the Birth of the Internet
Yara GUASQUE. Perforum Desterro and Perforum S?o
Paulo: reconsidering the collaboration between
the periphery and the center /
Margret Elisabet OLAFSDOTTIR. The
Roth-Fillou-Palsson connection as networking art
Timo KAHLEN. Signal-To-Noise, 2011
Annick BUREAUD. Pre Internet Art: Art and Minitel
in France in the 80’s. A Fragmented History

13.45-15.15 (parallel session)
* MEDIA ARCHEOLOGY (Panel B)
Chair: Joanna WALEWSKA
Speakers: Alberto FRIGO. Existential Scavenging:
Cultural Artifacts for Future Archaeologists
Vanina HOFMAN. Machines Agency in the Construction of Media Arts
Memory
Perttu RASTAS. Erkki Kurenniemi – Finnish hybrid
of Stockhausen, Buckmister Fuller and Steve Jobs
Paul LANDON. The vidéothé?tre of Montréal’s
Vidéographe: The forgotten screening room
José R. ALCALA, Beatriz ESCRIBANO. Critical
review of the movements that come from the use of
electrographic processes of generation,
reproduction and printing of images during the
second half of the XX Century

15.30-17.00
* PARADIGM SHIFT (Panel A)
Chair: Armin MEDOSCH
Speakers: James WERNER. Post Media Awareness and the Art Museum’s
Evolution
Brian REFFIN SMITH. The Anti-Kuhn: Post-Media
Art, a Zombie-Pataphysical Approach
Jay HETRICK. Félix Guattari and the Post-Media Era
Dietmar UNTERKOFLER. Layers, Cold Systems and
Diagrams – Conceptual Art in Yugoslavia as Media Art?
Saskia KORSTEN. Reversed Remediation in a Revealed Simulation

15.30-16.10 (parallel panel)
* NETWORKED ART (Panel C1): New Media Memory – Digital London
1994-2014
Chair: Eva PASCOE
Speakers: Richard BARBROOK. Network Art at the Birth of the Internet
Eva PASCOE. Cyberia: the world’s 1st cybercafe
Jim BOULTON. Digital Archaeology Project

16.15 -17.00 (parallel panel)
* NETWORKED ART (Panel C2): Glitch Art
Chair: William LOCKETT
Speakers: William LOCKETT: Hybrid Agency and
Glitch in Digital Games: revisiting the politics
and aesthetics of perceptual disorientation
Daniel TEMKIN: Glitch & Esoteric Programming
Jon CATES: GL1TCHYST?RIES

17.00-18.00
* NETWORKED ART (Presentation Session)
Chair: Nishant SHAH
Speakers: Oliver GINGRICH. Holographic Projection Art – 1863 – 2013
Aymeric MANSOUX. Tales of Copyleft
Jamie ALLEN, Ryan JORDAN. Signal Aesthetics
Alex BARCHIESI. caotica_lex: a hybrid emergent
system for DISTRactive experiences
José OLIVEIRA. The Art of Systems and the Systems
of Art: Theories and Practices
Daniela CATONA. Presence and Absence – The Body and the New Media

17.00-18.00 (parallel session)
* MEDIA ARCHEOLOGY (Presentation Session)
Chair: Joanna WALEWSKA
Speakers: Marko RAKIC. Art and history in the age of Digital amnesia
Gabriel VANEGAS. Back to the Future in a Place Called America
Andrew PRIOR. Slow moment(um): Using media
archaeological models in tracing glitch
Joana BICARCO. Gestures of wonder: touching and waving before machines
Joanna WALEWSKA. Phonograph as a Double Agent:
Bronislaw Pilsudski’s research on the native
people of Siberia
Maria MIRE. Phantasmagoria: the archetypal apparatus of expanded
cinema
Magnus ERIKKSON. The “Hot Line Riots” as Media Archaeological Artefact

9.30-18.00
* NETWORKED ART (Poster Session – all day)
Posters: Laura POTROVIC, Darko JEFTIC. Network in
Movement: Movement Museum, Body, Breath, Gaze
Multi-museum, Autopoiesis, Transformation,
Liminality, Emergence, Presence Trans-museum
immersive multimedia technologies as surgery on
space or vivisection of realities?
JÇnis GARANâS. Immersive multimedia technologies
as surgery on space or vivisection of realities?
Rajashree BISWAL. Politics and dynamics of web art in India in the post
90s
Ayhan AYTES. Intelligent Machines: Mediating the
Boundary between the Human and the Nonhuman
Esteban GARCIA. Photo and Palette: Early Pixel-Based Computer Art
Lauren HINKSON. Douglas Wheeler’s Infinity Rooms: Unrealized Media Art
History
Daniela de PAULIS. OPTICKS and Visual Moonbounce
Simon HAGEMANN. Aspects of the communication
network in performance arts: connectivity,
cultural and human exchange, power relations

19.00
ART+COMMUNICATION 2013 festival features:
* SAVE AS Exhibition Opening
Venue: Maskavas str. 12/1, kim? Contemporary Arts
Center, Spikeri Creative Quartier
Curator: Raitis Smits / RIXC. Artists: JODI (NL),
Alexei Shulgin & Aristarkh Chernishev (RU), Olia
Lialina (RU/DE), Cécile Babiole (FR), Heath
Bunting (UK), Evan Roth (UK/US/FR), Rasa Smite,
Raitis Smits & Xchange / E-Lab / RIXC (LV),
Dragan Espenschied (DE), Lamberto Teotino (IT),
Benjamin Gaulon, Karl Klomp, Gijs Gieskes & Tom
Verbruggen / ReFunct Media (FR/NL), Parag Kumar
Mital (UK), Robert Sakrowski & Constant Dullaart
/ net.artdatabase.org (DE/NL).

20.00
* COMPOSTING THE CITY / COMPOSTING THE NET
Performance by Shu Lea Cheang (FR) & Martin Howse (UK)
Venue: Maskavas str. 8, Spikeri Creative Quartier

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
= = = = = = = = = = = THURSDAY, OCTOBER 10 – DAY 2
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Venue: Stockholm School of Economics, Strelnieku str. 4a, Riga

9.30-11.00
* ARCHIVING (Plenary session)
Chair: Christiane PAUL
Speakers: Bartek KORZENIOWSKI. Static and active
archiving – strategies of re-presenting new media artworks
Oliver GRAU. Contemporary (Media) Arts & the Humanities in our
Democracies
Annet DEKKER. The value of authenticity for net
art, a call for authentic allliances
Hanna Barbara HÖLLING. Versions, variations, and
variability. Possibilities and potentialities in
the preservation of computer based art

11.15-13.00
* ARCHIVING (Panel A)
Chair: Frieder NAKE
Speakers: Magdalena NOWAK. KwieKulik Archive:
Documenting and Preserving Art in Communist Poland
Morten SONDERGAARD. The Media Artist as Functionary: Show-Bix, ?rhus
1968-71
Leila TOPIC. From New Tendencies to new
tendencies: Media art Collection of Zagreb Museum
of Contemporary Art
Grahame WEINBREN, Isaac DIMITROVSKY. Showing
Artists’ Cinema in the 22nd Century
Ay?a BAYARK. Rethinking Museums and the Role of New Media in
Representation
Tjarda de HAAN. Project: re:DDS, a case study of webarcheology

11.15-13.00 (parallel session)
* PARADIGM SHIFT (Panel B)
Chair: Armin MEDOSCH
Speakers: Emit SNAKE-BEINGS. DiY participatory
culture: Allowing space for inefficiency, error and noise
Steven MATIJCIO. Nothing Left to See: The Denial of the Image in Media
Art
Gabriela GALATI, Amos BIANCHI. The Threshold
Stacey SEWELL. Bodily Fragments
Lauren FENTON. A Garden of Machines:
human/technological entanglement and the
emergence of robotic art
Damien CHARRIERAS. The gamification of New Media
Arts? The effectivities of video game engines in
new media arts worlds

15.30-16.45
* ARCHIVING (Panel C): Through the Conservator’s
Eye: Collecting, Preserving and Displaying Media Art Speakers
Chair: Christiane PAUL
Speakers: Joanna PHILLIPS. Sustaining Media Art
Collections: A New Focus in Conservation
Patrícia FALCAO. Managing Inherent Change
Martina PFENNINGER. Extending Contemporary Art Conservation
Agathe JARCZYK. Building the Foundations for a New Conservation
Specialty

15.30-16.45 (parallel panel)
* EE-HISTORIES (Panel B)
Chair: Inke ARNS
Speakers: Andrew PATERSON. Contextual Media
Experiments: Locative axis between Finland and Latvia
Raivo KELOMEES. Constructing Narrative in Interactive Documentaries
Slavo KREKOVIC. Tracing Discontinuities: Writing
Histories of Experimental Sound-based Media in
Slovakia and Central/Eastern Europe
Peter Tomaz DOBRILA. KIBLA 20 years: The Oldest New Media Centre
Barbora SEDIVA, Katarina GATIALOVA. REMAKE:
REthinking Media Arts in C(K)ollaborative Environments

17.00-18.00
* ARCHIVING I (Presentation Session)
Chair: Hanna Barbara HÖLLING
Speakers: Kristian LUKIC. Media Art, Commons and Artificial Scarcity
Frieder NAKE. Recording and Recoding
Aurelie HERBET. Immaterial art stock project:
conservation challenges and issues of digital art
works carried out in online immersive platforms
Ricardo Dal FARRA. e-arts conservation: between
ethical concerns and practical strategies
Angela BARTHOLOMEW. Chronicling Closure: Digital
Initiatives and Virtual Visibility at the
Stedelijk Museum (2004-2011)
Laura LEUZZI. Italian video art centres and
archives: a treasure yet to discover

17.00-18.00 (parallel session)
* ARCHIVING II (Presentation Session)
Chair: Dieter DANIELS
Speakers: Nils JEAN. A Typology of New Media Art Renewals
Georgina RUFF. The Consequences of the Apparatus: Otto Piene’s
Lichtballett
Tomohiro UESHIBA. A visual projection system of
Dumb Type’s performance “S/N”
Clarisse BARDIOT. A video-annotation software to
document digital performances
Sandra FAUCONNIER. The CD-ROM Cabinet: a
non-institutional documentation and preservation initiative
Ianina PRUDENKO. Ukrainian media art. Experience of archiving

9.30-18.00
* ARCHIVING (Poster session – all day)
Posters: Jana WEDEKIND. ON:meedi:a – Online
Multimedia Archiving for New Media Art
Kari YLI-ANNALA. From Helsinki Film workshop to
VILKE, artists media art collection
Sandra MARTORELL, Fernando CANET. The Internet as
a Place for Discussion and Preservation of the Art of Film
Valentino CATRICAL?, Elio UGENTI. Recreating
Imaginary. Strategies of Preservation,
Archiviation and Reuse of Media Art Histories
Christina VATSELLA. Conserving the new media
installation: the challenges of the monitor
Canan HASTIK, Arnd STEINMETZ, Bernhard THULL.
Using CIDOC CRM for Real-Time Audiovisual Art
SneÏana ·TABI. MAR· into new media?
Timothy HICKS. Rewinding Fast, Forward
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

18.00-20.00
* TECHNO-ECOLOGIES: PLAYING FIELDS (Participatory & Discussion
Session)
Chair: Armin MEDOSCH

18.00-20.00 (Parallel)
PARADIGM SHIFTS IN MEDIA ART / SCIENCE EDUCATION
(Participatory & Discussion Session)
Chair: Nina CZEGLEDY

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
=
FRIDAY, OCTOBER 11 – DAY 3
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Venue: Stockholm School of Economics, Strelnieku str. 4a, Riga

9.30-11.00
* NEW IMAGERY (Plenary session)
Chair: Oliver GRAU
Speakers:
Douglas KAHN. The Arts of Energetics
Christiane PAUL. Digital Aesthetics Now and Tomorrow
Giselle BEIGUELMAN. Memories of Sand: Digital
art, cyberculture and the urgency for a new
approach to memory
Paul THOMAS. Richard Feynman’s diagrams, quantum
physics, parallel universes and the potential for
expression in media art

11.15-13.00
* NEW IMAGERY (Panel A)
Chair: Wendy COONES
Speakers:
Ashley SCARLETT. Materialty & New Media Materials
Alessandro LUDOVICO, Bronac FERRAN. Portraits of
the XXI century: representations and
misrepresentations of face and artistic responses
Florian WIENCEK. Activating The Archive: Meta-Experience of Media Art
Ana Carolina da CUHNA, Damián Peralta
MARINELARENA, Valentina Montero PENA.
Participatory Art and Mobile Webs in the Latin
American context – the influence of free and
corporative mobile communication networks on
participatory art proposals

11.15-13.00 (parallel panel)
* TECHNO-ECOLOGIES (Panel A)
Chair: Andrew PATERSON
Speakers: Brian DEGGER. Fermentations and net.culture as resiliency
practices
?sa ST?HL, Kristina LINDSTRÖM, Eric SNODGRASS.
Living and Dying with Obsolescence
Julian PRIEST. Gravito Ergo Sum
Christoph THEILER, Renate PITTROFF. Fluid Control – Media Evolution in
Water
Aura B?L?NESCU. The Integrative Media Work of
Art, the Keystone of a New Reality
Kuai Shen AUSON. 0h!m1gas: biomimetic stridulation environment

13.45-15.15
* NEW IMAGERY (Panel B)
Chair: Wendy COONES
Speakers: Jungyeon MA. Renewing the Story of CTG:
Haruki Tsuchiya’s Lifelong Research on Energy
Venzha CHRIST. Micronation/Macronation
Olga KISSELEVA. Media art as a tool to build a
post-industrial society : an example from the
Ural Biennale
Laine KRISTBERGA. Feminist Aesthetics in the Baltic Video Art
Laura BELOFF. Crafting Techno-Ecological Human

13.45-15.15 (parallel panel)
* TECHNO-ECOLOGIES (Panel B)
Chair: Shu Lea Cheang
Speakers:
Clea T. WAITE. Media is not a medium (it’s garbage)
Stahl STENSLIE. From Virtual to Rock Solid Art.
Maryse OUELLET. A Renewed Sublime: Images of
Infinity in Damatics by Ryoji Ikeda
Takis ZOURNTOS, Marjan VERSTAPPEN, Caroline
LANGILL, Dot TUER. Speculative Realist Media Art
Technologies: Probing into the Nature of Things
Juan Carlos DUARTE REGINO. Sonic Ludic
Interaction: Pulsar Kite as an artistic research
on sound feedback within eco logical space.
Leif BRUSH. Terrain Instrument 1 2

15.30-16.45
ART-SCIENCE (Panel A)
Chair: Annick BUREAUD
Speakers: Ryszard W. KLUSZCZYNSKI. Curating Art and Science
Roberta BUIANI. Representing the microscopic:
ecological vs sustainable in art and science
Maciej OZOG. Reinventing the body in musical
performance. From biosignals sonification to wetware
Erich BERGER. Field_Notes – A brief history of
art&science field work in the context of the
endeavors of the Finnish Society of Bioart
Tega BRAIN, Brad MILLER. le_temps: A media arts
response to Big Biology Data in the Anthropocene

15.30-16.45
GEOSPATIAL (Panel A)
Chair: Machiko KUSAHARA
Speakers: Erandy VERGARA. Motion, Perception and
Interaction: Discussing the Kinetic Genealogies
of Interactive Arts
Marc TUTERS. Avant-garde of the Control Society: Locative Media 10
Years On
Eva KEKOU. informational space and its architectural interpretation
Gavin MACDONALD. Moving bodies and the map:
relational and absolute conceptions of space in GPS-based art
David Maulen de los REYES. Prospective interfaces
from an alternative modernity Project. South
American Integral Architecture, Organic
Constructivism & Bio Digital Architecture

17.00-18.00
PARADIGM SHIFT (Presentation Session)
Chair: Raivo KELOMEES
Speakers: Chiara PASSA. The widget art gallery
Maryam BOLOURI. Rethinking Post Media Aesthetics:
Tracing the Visual Evolution and changes in Media Arts
Matthew EPLER. ReCode Project
Atif AKIN. Man-Machine Aesthetics with Derrida’s Parergon
Ilva SKULTE. Poetry is/or Art
Firoza ELAVIA. Presentism: the new imaginary in digital images
Kazuhiro JO. Cutting Record – a Record without
(or with) Prior Acoustic Information

17.00-18.00 (parallel)
TECHNO-ECOLOGIES (Presentation Session)
Chair: Andrew PATERSON
Speakers:  Claudia ROSELLI. Resilient networks
through art practices. Old Delhi – New Media
Conor McGARRIGLE. Locative Histories: exploring
the continued influence of early Locative Media art
Andres Burbano VALDES. Inventions at the Borders of History
José Miguel GÓMEZ PINTO. Hybrid Square – the Use
of New Media as a Management Tool Towards a
Common Urban Space Activation.
Helene von OLDENBURG, Claudia REICHE. THE MARS PATENT – a living
fossil
Ebru YETISKIN. Ecomediatic Data

9.30-18.00
* PARADIGM SHIFT (Poster session – all day)
Posters: Heinz-Günter KUPER, Jens-Martin LOEBEL.
HyperImage 3.0: Of Layers, Labels and Links
Heba AMIN. Voices from the Revolution
Kestas KIRTIKLIS. German Media Theory: Theory of Media or Theory of
Culture?
Richard MISEK. The Death of Remix Cinema
Jacek SMOLICKI. The role of Sound art as an archiving practice
Franziska HANNSS, Esther LAPCZYNA, Rainer GROH. The body-perceiving
museum
Reba WESDORP. Digital Performance Art. An on and offline game
Ian GWILT. making data – data making
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

18.30
* Introduction of the Selected Host Re:2015 by
steering committee members and Christopher Salter
* Keynote lecture by Lev MANOVICH. LOOKING AT ONE
MILLION IMAGES: HOW VISUALIZATION OF BIG CULTURAL
DATA HELPS US TO QUESTION OUR CULTURAL CATEGORIES

Venue: Latvian Academy of Arts, Kalpaka blv. 13
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

21.00
ART+COMMUNICATION 2013 festival features:
* RUND-FUNK-EMPFANGS-SAAL. Environmental radio
music for extreme long waves – by Edwin van der
Heide (NL) & Jan-Peter E. R. Sonntag (DE)

Venue: RIXC Media Space (at Artists Union House),
11. novembra krastmala 35, entrance from Minsterejas str.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
=
SATURDAY, OCTOBER 12 (affiliated event)
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

19.00
ART+COMMUNICATION 2013 Festival Closing Event:
CONCERT AND AUDIOVISUAL PERFORMANCES by Michael
Century (US), Theo Burt (UK), Luca Forcucci (CH),
Matthew Biederman &  Alain Thibault (CA), Irina
Spicaka, Krisjanis Rijnieks & Platons Buravickis
(LV).

Venue: Spikeri Concert Hall, Maskavas str. 4/1.